10 sposobów na zasłanianie okien

Coraz częściej szukamy niebanalnych rozwiązań na wykończenie mieszkania czy domu. Jednym z elementów wnętrza, na który musimy zwrócić uwagę podczas aranżacji są okna, a dokładniej możliwości ich zasłonięcia. Szczególnie ważne jest to w miastach, gdzie budynki niejednokrotnie są zbyt blisko zlokalizowane, a my potrzebujemy odrobiny prywatności.

 Oprócz tradycyjnych metod i wszelkich kreatywnych wariacji zasłaniania okien firanami, roletami i żaluzjami mamy również „nowoczesne” odmiany dostępne w marketach budowlanych i z wyposażeniami wnętrz.
 Jednym z pomysłów są panele okienne, które odpowiednio dobrane kolorystycznie stanowią ciekawe rozwiązanie dla dużych przeszkleń.

Często już na etapie projektowania  swojego wymarzonego domu możemy pomyśleć o formie zasłaniania okien i uwzględnić to w architekturze. Przez to dom wydaje się ciekawszy, a elewacja zdaje się „ożywać”.

 Ciekawym przykładem w polskiej architekturze jest aranżacja elewacji biurowca Thespian we Wrocławiu autorstwa Maćków Pracownia Projektowa. To użytkownicy kształtują wygląd budynku, dzięki zaprojektowanym zasłonom jako integralnej części elewacji.

Kolejnym pomysłem na ciekawą aranżację okien mającą wpływ na wygląd elewacji są okiennice. Te przesuwne elementy urozmaicają prostą formę budynku.

Haus J, projekt: Schmidt Heinz Pflüger Architekten GmbH

Technologie obecne na rynku umożliwiają wybór innego rozwiązania dla okien. Okiennice przeciwsłoneczne wykorzystane na całej elewacji przez użytkowników budynku sprawiają, że każdy z nich ma wpływ na wygląd obiektu. Autorka projektu – Nina Vogler – nadała nowy charakter budynkowi w portowej dzielnicy Hamburga zachowując przy tym oryginalny charakter biurowca. Stworzyła fasadę, której projekt nawiązuje do motywów morskich – fal, statków i żagli, a jednocześnie służy jako filtr przeciwsłoneczny. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja pod żaluzje z membrany tekstylnej umożliwiła ich mocowanie pod różnymi kątami nachylenia tworząc efekt fali.

Veritaskai, w Hamburgu, projekt elewacji: arch. Nina Vogler 

Inną możliwością aranżacji elewacji przy wykorzystaniu systemu zasłaniającego okna jest zastosowanie metalowych paneli tworzących niejako skorupę budynku. Panele otwierające się horyzontalnie nadają dynamizmu również prostej bryle budynku.

Uniwersytet w Pocztamie, projekt: Böge Lindner K2 Architekten

Kolejnym przykładem są również panele. Tym razem materiałem wykorzystanym do realizacji jest białe tworzywo sztuczne.

 Budynek wielorodzinny w Milsertor, projekt: Orgler ZT-GmbH

Jak widać na przykładach powyżej nawet prosta bryła budynku może być urozmaicona i dynamiczna. Już na  etapie koncepcji można wykorzystać element wykończenia nawet wnętrz do formowania architektury. Wystarczy pomysł, gdyż możliwości jest nawet więcej niż dziesięć.

yv design

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *