À La Folie / Atelier Moderno … wnętrza cukierni

Jak wyobrażacie sobie wnętrza cukierni? Trend mocno cukierkowych kolorów wystroju na szczęście już się zakończył. Na potwierdzenie dzisiejszy wpis – prezentacja Patisserie À La Folie (cukierni) w Montealu projektu Atelier Moderno i  Anne Sophie Goneau. Smacznego !

Jak wiadomo we wszystkich sklepach najważniejsza jest sprzedaż i ekspozycja produktów. Wnętrza cukierni powinny być zatem wypełnione po brzegi ciastkami <ironia>. Czy jednak w dzisiejszym świecie ważne jest by mieć wszystkiego dużo? Wydaje mi się, że również ten trend przeminął, a na jego miejsce weszła WARTOŚĆ. Jak w takim razie zaprezentować ciastka? Projektanci podeszli w tym przypadku rewelacyjnie do tematu. Nie od dziś mówi się, że kulinaria są sztuką.

Wystawa ciasteczek. Tak w dużym skrócie można opisać całe wnętrze cukierni. To właśnie wyroby cukiernicze są tu najważniejszym elementem, a wystrój wnętrza tylko podkreśla ich wyjątkowość. Minimalistyczne, monochromatyczne i naturalne materiały są tłem dla mocno kolorowych ciastek. Można podziwiać dzięki ich wystawie. Dodatkowego uroku temu wnętrze nadają podświetlenia również „niewidoczne”, gdyż jedyne lampy wiszą nad częścią „kasową”.

Ważne też by zwrócić uwagę na to w jaki sposób została zaprojektowana witryna frontowa. Na ulicy, która krzyczy reklamami i nie możemy się na niczym konkretnym skupić, ponieważ jest ich wszystkich po prostu za dużo. Co zatem robimy? Dajemy jeszcze większą, bardziej kolorową reklamę? Oczywiście, że nie! Witryna sklepu musi współgrać z wnętrzem. Musi być jej częścią. Tu projektanci postawili na minimalizm. Na pewno cukiernia się wyróżni wśród reszty okolicznych sklepików.

Poniżej zdjęcia stanu, który projektanci zastali. Ciasto z którego ulepiono to ciasteczko 🙂

 

strona biura projektowego Atelier Moderno i Anne Sophie Goneau

yv design

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *