Jak dobrać odpowiedni kolor wnętrza?

Każdy kolor ma swoją wyjątkową naturę. Jest ona dla nas bardzo istotna, ponieważ w dużym stopniu wpływa na nasze samopoczucie, a często nawet na nasze zdrowie. Kolory odbierane są przez nas indywidualnie. Pomimo to warto pamiętać, że kolory posiadają pewne stałe właściwości psychologiczne. Są one bardzo  istotne przy projektowaniu wnętrz, ponieważ mogą w dużym stopniu wpływać na nasze samopoczucie i odbiór pomieszczenia.

Biorąc pod uwagę wspomniane właściwości psychologiczne barw, kolor wnętrza pomieszczeń powinnyśmy dobierać w zależności od tego, do czego dane pomieszczenie będzie przeznaczone. Niektóre kolory mają właściwości pobudzające, inne uspokajające, w niektórych lepiej będzie nam się pracować, w innych chętniej będziemy się bawić.

Należy zwrócić również uwagę na właściwości przestrzenne kolorów. Niektóre z barw mogą optycznie pomniejszać pomieszczenie, inne powiększać. Kolory mają ogromny wpływ na nasze odczucia. Warto zadbać o to, aby  były dobrane w sposób odpowiedni.

colory

Optyczne właściwości kolorów

Czy można oszukać oko? Nic prostszego. Z odpowiednio dobranymi kolorami można w dużym stopniu wpływać na optyczne postrzeganie pomieszczenia. Barwy jasne i chłodne powiększają pomieszczenie, podczas gdy ciemne kolory mogą przedstawiać pokój jako bardziej przygnębiający lub też bardziej przytulny (szczególnie duże pokoje).

Istnieje kilka uniwersalnych zasad, które mogą ułatwić nam dobieranie odpowiedniej bary do pomieszczenia:

– Jeśli chcemy, aby wysokie pomieszczenie sprawiało wrażenie niższego, należy pomalować sufit na kolor ciemniejszy od koloru ścian.

– Jeśli chcemy sprawić, aby niskie pomieszczenie wydawało się wyższe, należy pomalować sufit w kolorze jaśniejszym od koloru ścian. Aby zmaksymalizować to wrażenie można pomalować dodatkowo kolorem sufitu 10 cm ściany. Aby jeszcze bardziej wzmocnić efekt, podłoga powinna być ciemniejsza od sufitu.
– Jeśli posiadamy w pomieszczeniu skosy należy pomalować je w kolorze jaśniejszym od koloru ściany. Dzięki temu ich widok nie będzie przytłaczał reszty pomieszczenia.
– Aby uczynić duże pomieszczenie bardziej przytulnym należy pomalować jego ściany w ciepłe i intensywne kolory.
– Aby powiększyć optycznie pokój należy zastosować w nim chłodne i jasne kolory.

Ciemne kolory pomniejszają optycznie pomieszczenia.
– Jeśli chcemy poszerzyć pomieszczenie, powinniśmy użyć kolorów ciemnych w przypadku sufitu i podłogi, a jasnych w przypadku ścian.
– Jeśli posiadamy długie i wąskie pomieszczenie, możemy w prosty sposób wpłynąć na postrzeganie go jako bardziej kwadratowego. W tym celu należy pomalować ściany krótsze na kolor cieplejszy i intensywniejszy, a ściany długie na kolor jaśniejszy i chłodniejszy.
– Jeśli chcemy, aby pomieszczenie wydawało się nam wyższe, należy pomalować ściany w podłużne pasy. Postępując analogicznie, aby skrócić pomieszczenie (jednocześnie je poszerzając) należy pomalować ściany w pasy poziome.
– Aby obniżyć sufit należy pomalować go na kolor ciemniejszy od ścian.
– Pokój, w którym posiadamy małe okna, należy pomalować w kolory jasne, odbijające światło.

Symbolika barw

Podczas gdy jeden kolor może nas inspirować lub uspokajać, inne mogą wywoływać ożywienie lub nas pobudzać. Zanim przystąpimy do wyboru palety barw, warto zapoznać się z ich symboliką.

Zielony

Jest to kolor spokoju i równowagi. Działa odprężająco i relaksująco. Często używany jest przy projektowaniu gabinetów (wspomaga myślenie i koncentrację), pomieszczeń medycznych (łagodzi objawy stresu), ale także łazienek oraz przedpokoi. Zielony to również kolor nadziei. Kolory zielone mogą być zarówno ziemne, jak i ciepłe.

Czerwony

Czerwony to kolor namiętności oraz serca. W większych ilościach może być męczący (wyzwala dużo energii). Czerwień nie powinna być wykorzystywana w pokojach wymagających skupienia i spokoju. Jasne odcienie z powodzeniem mogą być wykorzystywane podczas aranżacji wnętrz kuchni oraz jadalni (czerwony wzmaga apetyt).

Niebieski

Pomaga się uspokoić oraz działa inspirująco. Doskonale sprawdza się w sypialni. Jego główną zaletą jest to, że optycznie powiększa przestrzeń. Nie jest to jednak kolor przytulny. Nie należy stosować go w jadalni, ponieważ działa hamująco na łaknienie. Może również obniżać ciśnienie krwi.

Żółty

Kolor żółty symbolizuje słońce. Dobrze oddziałuje na procesy myślowe, inspiruje i jednocześnie uspokaja. Dobrze działa na układ trawienny oraz nerwowy. Żółty jest kolorem optymistycznym. Z powodzeniem można go stosować w kuchni oraz jadalni.

Brązowy

Dobrze spisuje się w większości wnętrz, poza sypialnią. Jest to kolor ciemny, dzięki niemu wnętrze sprawia wrażenie bardziej przytulnego. Jest dobrym tłem dla kolorowych mebli, dywanów i zasłon.

Pomarańczowy

Powstaje z połączenia kolorów żółtego i czerwonego. Nie nadaje się do miejsc, w których będziemy chcieli wypoczywać. W kuchni może pobudzać apetyt.

Szary

Jest bardzo dobrym tłem dla przedmiotów i elementów o intensywnych barwach. Bardzo dobrze komponuje się z kolorem białym. Kojarzony jest z nowoczesnością, minimalizmem. Doskonale sprawdza się w łazienkach.

Fioletowy

Wnętrze w kolorze fioletowym ma działanie uspokajające. Stymuluje zdolności artystyczne. Kolor fioletowy jest uważany za kolor ekskluzywny oraz dostojny.

W jaki sposób dobierać kolory?

Poza właściwościami optycznymi oraz symboliką barw należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach przy doborze barw pomieszczeń.

Wygląd pokoju zależy również od rodzaju jego oświetlenia. Przed doborem barw powinniśmy się zastanowić, czy pomieszczenie jest jasne, czy ciemne, w jaki sposób pada światło dzienne, światło sztuczne oraz gdzie umiejscowione są okna.

Bardzo istotne są również wszelkiego rodzaje dodatki i dekoracje. Musimy pamiętać, że kolor wnętrza to nie tylko ściany, ale również podłoga, zasłony, dywany, umeblowanie itd. Wszystkie te elementy powinny tworzyć spójną całość, dzięki czemu wnętrze będzie odpowiednio się prezentować.

Na rodzaj koloru ścian wpływ może mieć również rodzaj powierzchni na której barwa została zastosowana. Jeśli naniesiemy kolor na powierzchnie gładkie, będzie on sprawiał wrażenie jaśniejszego. Na fakturach chropowatych ten sam kolor będzie sprawiał wrażenie ciemniejszego. Jeśli położymy kolor na powierzchnię matową, będzie się wydawać cieplejszy. Z kolei kolor położony na powierzchni polerowanej, będzie się wydawać zimniejszy.

Bardzo istotna jest również funkcja pomieszczeń. W pokojach, których używać będziemy rzadziej lepiej jest stosować intensywniejsze kolory. Wnętrza, w których będziemy spędzać dużo czasu wieczorem oraz nocą potrzebują barw mocniejszych, które nie poddają się żółtemu światłu żarówek elektrycznych.

Ostatecznie dobór koloru zależy oczywiście od indywidualnego gustu i od tego, w jakich kolorach czujemy się najlepiej. Zanim jednak podejmiemy decyzję dotycząca kolorystyki, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, abyśmy w zaprojektowanym wnętrzu czuli się komfortowo i wyjątkowo.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące doboru kolorystyki do pomieszczeń zapraszamy do kontaktu. Chętnie doradzimy w każdej kwestii.

yv design

5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *