10 najważniejszych pytań dotyczących budowy domu

Budowa domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Zanim zostanie podjęta, musi zostać poprzedzona odpowiednimi analizami, które pozwolą sporządzić właściwe założenia dotyczące wymarzonego projektu. Często jednak trudno jest dojść do odpowiednich wniosków i znaleźć odpowiedź na podstawowe pytanie: Czego tak naprawdę potrzebujemy i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Aby ułatwić Państwu to zadanie i pomóc określić właściwe założenia przygotowaliśmy zestaw 10 najważniejszych pytań dotyczących budowy domu.

budowa domu

 

  1. Jak duży powinien być mój dom?

W pierwszej kolejności powinniśmy sobie zadać pytanie: ilu dom będzie miał mieszkańców? Ilu z nich będzie w nim przebywać na stałe? Należy zwrócić uwagę również na dzieci oraz na to, w jakim są wieku (czy nie wyjadą niedługo na studia lub nie wyprowadzą się do własnego mieszkania?). Często również mieszkamy z gości (rodzicami, teściami). Należy wziąć pod uwagę to, czy przyjeżdżają do nas tylko na weekendy, czy może zostają u nas na dłużej.

  1. Budowa domu parterowego, piętrowego czy może z poddaszem?

Jest to pytanie, nad którym powinniśmy się zastanowić już we wczesnym etapie planowania budowy domu. Aby ułatwić odpowiedź na nie, przedstawiamy krótki opis każdego z rozwiązań:

Dom parterowy- taki dom z pewnością jest wygodny dla mieszkańców, którzy mogą mieć problemy z poruszaniem się po schodach. Dzięki rozwiązaniom parterowym zapewniamy wszystkim użytkownikom domu łatwy i wygodny dostęp do każdego z pomieszczeń.

Dom z poddaszem- taki dom lepiej magazynuje ciepło, przez co staje się bardziej energooszczędny. Do jego głównych wad należą jednak przede wszystkim skosy- nie do końca wiadomo co z nimi zrobić, często trudno znaleźć dla nich odpowiednie zastosowanie.

Dom piętrowy- Zajmuje mniejszą powierzchnię zabudowy przez co można tę samą powierzchnię użytkową (co w domu parterowym) zmieścić na mniejszej działce. Zyskujemy również wygodny i pełny dostęp do pomieszczeń na piętrze. Z pewnością jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.

  1. Lepszy dom murowany czy drewniany?

Wybierając dom murowany mamy pewność, że będziemy mieć duży dostęp do materiałów i technologii potrzebnych do jego budowy. Plusem domu murowanego są również grubsze ściany, które dłużej utrzymują ciepło. Musimy się jednak liczyć z tym, że jest to ciężka konstrukcja, która wymagać będzie droższych fundamentów.

Decydując się na dom drewniany znacznie przyspieszymy jego budowę. W tym przypadku fundamenty są tańsze, ponieważ dom drewniany posiada znacznie lżejszą konstrukcję. Ściany domu drewnianego są cieńsze. Dzięki temu zyskujemy dodatkową powierzchnię, z drugiej strony jednak cienkie ściany szybciej uwalniają ciepło.

  1. Jak zaprojektować wnętrze budynku?

Wnętrza powinny być z jednej strony estetyczne, z drugiej funkcjonalne. Zastanówmy się, czy nasze wnętrza mają być w jakikolwiek sposób dostosowane do określonych potrzeb mieszkańców (niepełnosprawność, alergia itp.) Warto się zastanowić również, czy potrzebujemy specjalnego miejsca dla pupili – psów, kotów itp.

  1. Czy potrzebny jest garaż?

Jeśli posiadamy samochód warto zastanowić się nad wybudowaniem garażu. Ilość samochodów, ich wielkość oraz dodatkowe potrzeby i funkcjonalność garażu będą mieć wpływ na jego wielkość oraz umiejscowienie. W zależności od indywidualnych potrzeb możemy wybudować garaż wolnostojący, lub garaż zintegrowany z bryłą domu.

  1. Jakie ogrzewanie wybrać?

Rodzaj ogrzewania to bardzo ważna decyzja. Do wyboru mamy naprawdę wiele możliwości. Możemy ogrzewać dom sposobem tradycyjnym (sieć gazowa, ogrzewanie elektryczne), a możemy również zainwestować w odnawialne źródła energii.  Wybierając rodzaj ogrzewania zastanówmy się wcześniej nad wygospodarowaniem odpowiedniego miejsca, w którym znajdować się będzie urządzenie odpowiedzialne za ogrzewanie.

  1. Jaką funkcję ma pełnić dom poza mieszkaniem?

Warto się zastanowić, czy dom będziemy posiadali tylko dla potrzeb prywatnych czy może będziemy w nim pracować. Jeśli będziemy chcieli urządzić w domu również nasze biuro, należy wziąć pod uwagę to, ilu pracowników zatrudniać będziemy i jak wiele powierzchni potrzebować będziemy na nam prowadzenie działalności.

  1. W jakim sąsiedztwie zbudujemy dom?

Zanim zaczniemy budować dom warto dokładnie zapoznać się z sąsiednią okolicą. Nie bez znaczenia jest również zapoznanie się z osobami, które mieszkają w pobliżu. Z jednej strony dowiemy się, kto może być naszym sąsiadem przez następne lata, z drugiej możemy zasięgnąć interesujących informacji o okolicy, w której zamierzamy zamieszkać.

  1. Co powstanie w pobliżu Twojego domu?

To pytanie związane jest z poprzednim. O ile w tamtym zasięgamy informacji o obecnej sytuacji w sąsiedztwie i okolicy, tutaj dowiemy się o tym, co czeka naszą okolicę w przyszłości. Warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego okolicy. Być może okaże się, że piękne otoczenie nieopodal przeznaczone jest na budowę strefy ekonomicznej lub obwodnicy miasta. Z planem zagospodarowania przestrzennego zapoznać się możemy w wydziale architektury Urzędu Miasta lub Gminy

  1. Jakie są koszty budowy i eksploatacji domu?

Trudno odpowiedzieć dokładnie, ile będzie kosztować budowa domu. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych wymagań mieszkańców. Możemy jednak podpowiedzieć, co z pewnością będzie miało wpływ na wycenę:

– dobór materiałów oraz technologii ogrzewania

– sposób budowy (czy budujemy dom samodzielnie, czy wynajmujemy firmę budowlaną)

– koszty dodatkowe, takie jak: działka, podjazdy, bramy, ogród, wykończenia, umeblowanie

W przypadku eksploatacji, koszty sprowadzają się głównie do opłat za ogrzewanie. Im więcej będziemy mieć pomieszczeń do ogrzania, tym rachunki będą wyższe. Możemy zainwestować w energię odnawialną, która w dłuższej perspektywie znacznie obniży koszty eksploatacyjne.

yv design

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *