10 sposobów na energooszczędny dom

W dzisiejszych czasach, kiedy energia staje się coraz droższa, do głównych zadań budynku powinno należeć ograniczenie jej zużywania, a także umiejętność ponownego jej wykorzystania.

Aby uczynić dom energooszczędnym można zastosować wiele ciekawych i efektywnych rozwiązań, które w znacznym stopniu zmniejszą zużycie energii i sprawią, że dom stanie się bardziej przyjazny zarówno dla środowiska, jak i dla portfeli mieszkańców. Zapraszamy do zapoznania się z 10 sposobami, dzięki którym dom stanie się energooszczędny.

1. Odpowiednio zaprojektowana bryła.

Właściwości energooszczędne możemy nadać budynkowi już na etapie jego projektowania. Aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię należy zaprojektować odpowiednią bryłę. Warto pamiętać, że domy z poddaszem oraz z dachem płaskim wolniej tracą energię. Należy zwrócić uwagę również, że im mniej balkonów i załamań elewacji, tym więcej energii zostanie wewnątrz budynku.

2. Przeszklone elewacje.

Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu promieni słonecznych można zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, pokoje dzienne i gościnne powinny być urządzane od południa. Tam też powinny znajdować się największe okna. Dzięki takiemu ulokowaniu będą mogły być naturalnie dogrzewane przez światło słoneczne.

3. Gruba warstwa izolacji.

Zachęcamy do stosowania znacznie grubszych warstw izolacji termicznej, niż przyjęty w Polsce standard (min. 15 cm). Dzięki temu dom zatrzyma w sobie więcej energii. Jeśli zdecydujemy się na użycie warstwy izolacji o grubości np. 30 cm, w dłuższej perspektywie będzie to znacznie korzystniejsze.

4. Odpowiednie okna oraz drzwi.

Należy inwestować w okna oraz drzwi, które zapewnią odpowiednią termoizolację. Dzięki temu w domu zostanie zatrzymana duża część energii, a to w perspektywie czasu przełoży się na znaczne oszczędności.

Zaprojektowaliście już odpowiednio dom? Teraz wykorzystaj dostępną technikę.

5. Wykorzystanie światła słonecznego.

Poza wykorzystaniem przeszklonych elewacji, powinniśmy zrezygnować z elementów, które mogą przysłaniać dopływ naturalnego światła (zbyt wysunięte górne elementy elewacji). Jeśli zależy nam na zadaszeniu, można zastosować zwijany parasol, dzięki któremu będzie można regulować dopływ promieni słonecznych.

6. Odpowiednia wentylacja pomieszczeń.

Zachęcamy do korzystania z mechanicznego systemu wentylacji (rekuperatora), dzięki któremu możliwe stanie się odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. Rekuperator podgrzewa powietrze za pomocą energii cieplnej zgromadzonej wewnątrz budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu system nie musi tracić wiele energii na ponowne ogrzewanie domu.

7. Odpowiednio zaprojektowane wnętrze.

Należy pamiętać, aby nie sytuować pokoi, w których będziemy spędzać najwięcej czasu, obok pomieszczeń zimnych (np. spiżarni, garażu). Dzięki temu nie będą one przekazywały chłodniejszej temperatury pokojom dziennym. Pomieszczenia chłodne należy umieszczać po północnej stronie budynku.

8. Inwestycja w pompę ciepła.

Pompy ciepła wykorzystują energię pochodzącą z gruntu lub powietrza. Jest to urządzenie bezobsługowe. Pomimo, że nie jest to tania inwestycja, z pewnością przełoży się na znaczne oszczędności.

9. Kolektory słoneczne.

Są to urządzenia, które pozwalają ogrzać wodę za pomocą światła słonecznego. Nie wymagają ani paliwa, ani energii elektrycznej. Kolektory słoneczne to inwestycja na długie lata. Dodatkowym atutem, poza oszczędnościami, jest korzystny wpływ na środowisko. Ponadto w lecie kolektory słoneczne mogą zasilać w klimatyzację.

10. Tradycja i nowoczesność.

Jeśli zależy nam na minimalizacji ponoszonych kosztów oraz jednocześnie na energooszczędnym domu, zachęcamy do stosowania urządzeń tradycyjnych oraz wspierania ich nowoczesnymi systemami. Instalacje tradycyjne bardzo dobrze współgrają np. z kolektorami solarnymi (pkt 9).

 

energooszczędny dom

energooszczędny dom

yv design

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *