CASA SOL / atelier data … nowoczesna rozbudowa

W dzisiejszych czasach w dużej mierze wykorzystujemy istniejące budynki dostosowując je do naszych potrzeb. Jak powinna wyglądać nowoczesna rozbudowa? Na czym skupić uwagę? Zaprezentuję dziś jedną z nieruchomości moim zdaniem zrealizowano z ciekawym pomysłem na układ.

Dom znajduje się w jednej z wypoczynkowych miejscowości Portugalii – Vilamoura. Położony w sąsiedztwie domów jednorodzinnych prezentowany budynek jest wynikiem rozbudowy istniejącego w tym miejscu domu z lat 80-tych.

Projekt odbudowy był skoncentrowany na kilku zasadach. Zaprojektowane rozwiązania współgrają z istniejącą konstrukcją rozszerzając ją na potrzeby nowego programu mieszkaniowego. Wykorzystano układ litery „L” z istniejącej wcześniej konstrukcji, by podzielić dom funkcjonalnie na część prywatną i gościnną. Dodatkowo istniejący ganek pozwala podkreślić połączenie pomiędzy wnętrzem domu a otoczeniem, dzięki powiększonym otworom okiennym w zachodniej fasadzie budynku. Projekt wprowadził większą przejrzystość w konstrukcję obiektu poprzez skorygowanie istniejących rozwiązań i wzmocnienie formy „L”. Nowy układ został osiągnięty za pomocą wprowadzonych słupów, które zostały dodane do istniejącego budynku w linii zastanego planu i pozwoliły powielić geometrię dachów.

Nowy program funkcjonalny zlokalizował pomieszczenia takie jak toalety i łazienki od strony ulicy, gdzie elewacja jest całkowicie „zamknięta”, natomiast duże okna od ogrodu doświetlają pomieszczenia i korespondują wizualnie z nim tworząc strefę prywatną użytkowaną tylko przez mieszkańców. Wszystkie pomieszczenia są zlokalizowane na poziomie parteru, którego hall łączy strefę dzienną dla gości od części prywatnej sypialni mieszkańców. Strefa dzienna obejmuje dużą kuchnię, jadalnię, salon i duży ganek, który prowadzi bezpośrednio do basenu w ogrodzie. Poza tymi pomieszczeniami bliżej wejścia zlokalizowano pomieszczenia pomocnicze – biuro i bibliotekę. Do budowy oraz aranżacji wnętrz użyto cementu, drewna oraz tradycyjnej lokalnej ceramiki i nowoczesnych materiałów i rozwiązań jak betonowe szalunki, które pozwoliły na plastyczne formowanie elementów.

 

strona pracowni atelierDATA

yv design

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *